Aktualności

2019-12-13
Dzień Otwarty
Dzień Otwarty

 Po tygodniu zmagań z wypiekami (ciastami, babeczkami, piernikami)  przyszedł czas na ozdoby świąteczne. 13.12.2019 odbył się finał Dnia Otwartego, którego, jak co roku w naszej szkole organizatorem była P.  mgr N. Rogowska, która również zaangażowała wolontariuszy w tę szczytną akcję. Jak co roku Samorząd Uczniowski zbierał fundusze dla naszego wychowanka, Augustyna z Afryki. Nie tylko dziękuję P. Natalii Rogowskiej, ale również wychowawcom, którzy również pomagali przy organizacji akcji.

W podziękowaniach nie można pominąć rodziców, którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania wspierając „Smakowity Tydzień swoimi przepysznymi wypiekami”. Wsparli akcję również wyrobem stroików i innych ozdób choinkowych.

Jeszcze  raz bardzo serdecznie dziękuję.

 

 

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-11-28
Zabawa Andrzejkowa
Zabawa Andrzejkowa

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. W naszej szkole w dniu 28.11.2019 odbyła się zabawa w dwóch grupach. Najpierw bawili się uczniowie klas 0-IV , później uczniowie starsi.  Długo wyczekiwana dyskoteka miała za zadanie między innymi  integrować społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą. Zabawę przy DJ uświetniły przeboje disco polo i muzyki współczesnej. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny tym razem karnawałowy bal, który już nie długo...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-11-12
Wystawa ptaków
Wystawa ptaków

Nowosądeckie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych w Nowym Sączu, zorganizowało po raz kolejny wystawę ptaków egzotycznych, tym razem w Szkole Podstawowej w Biczycach Dolnych w dniach 16 i 17 listopad 2019r., pod honorowym patronatem Wójta Gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego.

Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych jest organizacją społeczną, zrzeszającą osoby interesujące się hodowlą kanarków (kolorowych, kształtnych i śpiewających), papug i innych ptaków egzotycznych oraz ochroną ptaków dziko żyjących. Jednym z celów działania jest upowszechnianie hodowli ptaków egzotycznych jako niezmiernie interesującego hobby.

Dzięki obcowaniu z ptakami – jak mówi jeden z organizatorów i wielki miłośnik ptaków egzotycznych P. Czesław Oleś ..."stajemy się wrażliwsi na otaczającą nas przyrodę, mamy możliwość zapoznania się z jej tajemnicami, a przede wszystkim zyskujemy towarzystwo niezwykle sympatycznych zwierząt, które urzekają nas swymi barwami, a przede wszystkim czarującym śpiewem. Tą pasją zajmujemy się od dawna. Skupiamy wokół siebie kilka osób, wymieniamy doświadczenia, wspieramy swoją działalność, pomagamy sobie….."

Podczas wystawy była możliwość zasięgnięcia porad hodowlanych, których chętnie udzielali członkowie stowarzyszenia wystawiający swoje ptaki na konkursach.

              
2019-11-11
11 listopada – Święto Niepodległości Polski
11 listopada – Święto Niepodległości Polski

Narodowe Święto Niepodległości, to najważniejsze  święto związane  z odzyskaniem przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli.

Z okazji Święta Niepodległości dnia 8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia związana ze 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.To wielkie wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego  i odśpiewania hymnu narodowego.Następnie miało miejsce przedstawienie w formie montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów klas VIa, VIb i VII pod opieką p. mgr Jadwigi Jachimczyki p. mgr Joanny Rymarczyk.Uczniowie podczas prezentowania części artystycznej przybliżyli  rys historyczny tego wyjątkowego dla naszego narodu święta.W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów a skończywszy na roku 1918.Dzieci zaprezentowały utwory liryczne  opowiadające o odwadze i poświęceniu wielu pokoleń Polaków. Chórek  urzekł publiczność ciekawą interpretacją pieśni patriotycznych. Łzy wzruszenia pojawiły się w oczach zgromadzonych gdy usłyszeli piosenkę pt „ Dziś idę walczyć mamo” w wykonaniu uczennicy klasy VIa Natalii Mikulec.

Dzień ten był  dla nas prawdziwą lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 

       
       
   
       
2019-10-31
Chełmieckie Teatralia
Chełmieckie Teatralia

30 października 2019r. odbył się  w naszej szkole V Przegląd Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej pod nazwą „Chełmieckie Teatralia". Spotkanie zostało objęte patronatem honorowym Wójta Gminy Chełmiec - Pana Bernarda Stawiarskiego. Koordynatorkami przedsięwzięcia były: mgr Dorota Kośkiewicz oraz mgr Jadwiga Jachimczyk.

Wychowawcza rola teatru czyni widza wrażliwym na piękno, sprawia, że świat wydaje się ciekawszy. Dzięki sztuce teatralnej życie człowieka może stawać się bogatsze w przeżycia i doznania. Uczestnictwo w spektaklu powoduje wrastanie człowieka w kulturę, co z kolei może dawać poczucie więzi z przeszłością kulturalną społeczeństwa. Teatr może być wówczas narzędziem integracji jednostki, kształtowania poczucia wspólnoty z tym, co godne uwagi. Teatr zaspokaja niektóre indywidualne potrzeby człowieka, na przykład: potrzebę doznawania przeżyć, potrzebę twórczości, potrzebę ekspresji. Teatr może być nosicielem określonych treści, niekoniecznie łatwych w odbiorze i dzięki temu kształtować postawy życiowe. A szkoła w Biczycach poprzez występy teatralne uczniów, próbuje te wartości przybliżać.

Tegorocznym tematem przewodnim były morskie opowieści. Zmagania dzieci i młodzieży oceniało jury w składzie:

  • Pani Barbara Margasińska
  • Pani Joanna Babiarz
  • Pan Radosław Potoczek

W tym roku do konkursu przystąpiły trzy szkoły: Szkoła Podstawowa z Librantowej, Szkoła Podstawowa z Piątkowej oraz uczniowie naszej szkoły.

Wyniki współzawodnictwa przedstawiają się następująco:

 I miejsce „SP Biczyce „

II miejsce  ex aequo  „SP Librantowa” oraz „SP Piątkowa”.

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-10-15
Dzień Nauczyciela
Dzień Nauczyciela

Dzień Edukacji Narodowej tak naprawdę w powszechnym języku nazywany jest Dniem Nauczyciela. Święto to ma swoje początki w 1972 r., wtedy właśnie powstała ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela. Początkowo święto nosiło nazwę właśnie Dzień Nauczyciela, ponieważ dotyczyło tylko wykonawców tego zawodu. Dopiero w 1982 r. zmieniło nazwę (także ustawowo) na Dzień Edukacji Narodowej. Dzień Nauczyciela to dzień wolny od pracy dla nauczycieli, ale także wszystkich pracowników oświaty. Zapis potwierdzający ten fakt brzmi następująco:

„W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych, ale nie opiekuńczych.

W naszej szkole uroczystości związane z obchodami Dnia Komisji Edukakcji Narodowej rozpoczęły się o godzinie 8.00, po lekcjach wychowawczych wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do parafialnego Kościoła w Niskowej na Mszę Św. z intencji  Rady Rodziców. Po powrocie do odbyla się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie pod okiem mgr G. Dudek oraz mgr J. Majewskiej.    Z okazji Dnia Komisji Edukakcji Narodowej nagrodzeni zostali następujący nauczyciele i pracownicy: P. Aneta Jacak, P. Elżbieta Nemeczek, P. D. Kośkiewicz, P. A. Pociecha oraz P. J. Majewska, wsystkim nagrodzonym gratulujemy!

   
     
                        


2019-10-02
Dzień Zdrowej Żywności
Dzień Zdrowej Żywności

W ramach Szkoły Promującej zdrowie w dniu 9.10.2019 r., odbyła się kolejna edycja o zdrowym odżywianiu. W tym roku tematem przewodnim konkursu był „Świat sałatek”. Tym razem zdobywanie wiedzy na temat co jemy ukierunkowane było na:

- poznanie warzyw i owoców, ich wartości odżywczych, jadalnych części jarzyn i owoców,

- zdobycie wiadomości dotyczących pochodzenia wybranych owoców i warzyw (kontynenty),

- segregowanie owoców i warzyw do pięciu grup kolorystycznych z uwzględnieniem ich wartości odżywczych,

- sporządzanie zdrowych potraw na bazie owoców i warzyw - sałatek

- wdrożenie dzieci do przestrzegania zasad zdrowej diety,

- kształcenie nawyków sporządzania potraw z zachowaniem zasad higieny i środków bezpieczeństwa.

Jury konkursowe w osobach ;

Aneta Kuźma – Kierownik gminnej stołówki – przewodniczący,

Maria Kalinowska – Pielęgniarka szkolna - członek komisji,

ks. Krzysztof Prokop – Proboszcz - członek komisji,

przydzieliło nagrody w dwóch grupach. W grupie klas 0-III, pierwsze miejsce zajęła klasa II, drugie miejsce zajęła klasa I, a trzecie miejsce klasa III ,oraz w grupie klas IV-VIII zwyciężyła klasa VIa, drugie miejsce klasa IV, a trzecie miejsce klasa VIII

Szkoła propaguje zdrową żywność, wyprodukowaną bez środków chemicznych czy wspomagaczy. Konkurs odbył się przy udziale rodziców i uczniów, a także wychowawców, którzy zadbali o przygotowanie stoisk. Całą akcją koordynowała mgr Agnieszka Nowak. Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019-09-23
EKO-Młodzi Badacze na Sądecczyźnie - warsztaty ekologiczne
EKO-Młodzi Badacze na Sądecczyźnie - warsztaty ekologiczne

Dnia 17 września 2019 roku uczniowie klasy VI a, VIb, VII oraz VIII wzięli udział w warsztatach ekologicznych w ramach projektu

 EKO-Młodzi Badacze na Sądecczyźnie współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W ramach projektu zostały zorganizowane i przeprowadzone warsztaty ekologiczne a także wyposażono szkołę w walizkę ekobadacza dzięki, której uczniowie mogli przeprowadzić własną analizę stanu czystości wody.

W ramach projektu szkoła weźmie również udział w konkursie „Wypasiona rzeczka”

Podczas warsztatów uczniowie mogli zapoznać się z charakterystyką pracy analityka laboratoryjnego jak również doświadczyć pierwszych analiz chemicznych.

Zajęcia zostały przeprowadzone pod opieką Pani mgr G.Dudek oraz Pani mgr B.Żak

 

       
       
   
       
       
       
       
       
       
2019-09-22
SprzątaMY las
SprzątaMY las

 W piątek 20 września, Uczniowie klas VII i VIII wraz z P. B. Żak oraz P. R. Ogórkiem włączyli się do akcji „Sprzątanie Świata”,w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY . W każdym z 430 nadleśnictw w kraju zorganizowano sprzątanie, dla każdego chętnego pracownicy nadleśnictw przygotowali worki na śmieci, rękawice. 

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się. Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu. Nie ma świadomości wśród dorosłych i nie tylko, że niszczymy i degradujemy te leśne środowiska, być może bezpowrotnie....


    

    

     

 

 

Nadleśnictwo Stary Sącz dziękuje za udział w/w przedsięwzięciu!

Akcja  „Razem #sprzątaMY polskie lasy” realizowana była  na terenie:

  • Kompleksu „Rdziostów” - zbiórka o godz. 11:30 zakończenie akcji o godz. 13:30,

         koordynatorem akcji był Pan Piotr Wolak 

         współrzędne geograficzne miejsca zbiórki:  49°38'41.2"N 20°39'58.2"E


2019-09-20
Spotkanie na temat bezpieczeństwa
Spotkanie na temat bezpieczeństwa

W poniedziałek 16 września odbyły się spotkania uczniów klas pierwszej i drugiej oraz klas siódmej i ósmej z funkcjonariuszkami Policji z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Uczniowie z klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu poświęconemu bezpieczeństwu
w drodze do szkoły oraz bezpieczeństwu w kontaktach z nieznajomymi.Uczniowie dowiedzieli się jak rozpoznać prawdziwego Policjanta oraz w jaki sposób postępować w przypadku spotkania z nieznajomymi osobami.

Klasy starsze uczestniczyły natomiast w spotkaniu, którego tematem przewodnim była demoralizacja - odpowiedzialność prawna za popełnione czyny karalne.

       
       
   
       
   
       
   
       

 

Wybierz stronę: « < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 > »