Godziny otwarcia 
 

DNI TYGODNIA
GODZINY
PONIEDZIAŁEK
7.30 - 13.30
WTOREK
7.30 - 13.30
ŚRODA
7.30 - 13.30
CZWARTEK
7.30 - 13.30
PIĄTEK
7.30 - 13.30

     

WYKAZ LEKTUR

 WYDARZENIA

 STATYSTYKA

 REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW

 LINKIROK SZKOLNY 2020 2021

 

Wyniki Konkursu Bibliotecznego na

„Najładniejszą zakładkę do książki”

 

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny „Moja najładniejsza zakładka do książki”. Był on adresowany do uczniów klas 0-3. Celem konkursu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, a także kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego oraz doskonalenie sprawności manualnych. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką plastyczną. Wszyscy uczestnicy konkursu dali wyraz swojej wyobraźni i aktywności twórczej.

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy nazwiska laureatów konkursu plastycznego  Najładniejsza zakładka do książki. 

I miejsce:        Zofia Szczecina kl. 0

II miejsce:      Amelia Jawor  kl. 0

III miejsce:     Zofia Kozioł kl. 0


I miejsce:        Milena Plata kl. 2 

II miejsce:      Anna Tomaszek kl. 2

III miejsce:      Milena Batosz kl. 2

 

 

 

 


Pasowanie na czytelnika

3 listopada 2021r. odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość dla uczniów klasy I. W tym dniu uczniowie zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Biblioteka to  miejsce w szkole, które powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana.

Uczniowie klasy I zostali zapoznani z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i czytelni oraz sposobem wypożyczania książek.

Nasi nowi czytelnicy uroczyście obiecali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie  przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Każdy młody czytelnik otrzymał również wyprawkę czytelniczą „Pierwsze abecadło” w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści otrzymali broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dodatkowo  pierwszoklasiści otrzymali Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

     

 

 

 


KONKURS Poetycki

W ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025" szkolna biblioteka ogłasza konkurs poetycki pt. "Przez jesienną szybę".

Konkurs organizowany jest dla uczniow klas I-VIII w katgoriach klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Czas trwania konkursu 1-30 listopad 2021 r.  

Prace na konkurs należy przekazać w 2 wersjach. Prace w wersji papierowej należy skladać w godzinach pracy biblioteki w kopercie formatu a4, zaklejone z dopiskiem konkurs.  Natomiast prace drogą elektroniczną należy wysyłać na adres mr.ok@wp.pl do sekretariatu szkoły z tytulem "konkurs" oraz załączonym wierszem.

Wyniki konkursu 15 grudnia 2021 r.


Spotkanie z poetą

 

20 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się
spotkanie poetyckie z Krzysztofem Słaby,
autorem tomiku wierszy pt. "Żal mi tej ciszy".

 

W ramach programu "Narodowy rozwój czytelnictwa" na zaproszenie szkolnej biblioteki w naszej szkole zapręzentowal swoje wiersze P. Krzysztof Słaby.

Droga do wydania tomiku poezji przez Krzysztofa Słabego była nierozłącznie związana ze szkołą w Biczycach Dolnych. To tutaj, na spotkaniach grupy poetyckiej oraz zajęciach malarskich organizowanych w ramach Biczyckiego Strychu Sztuki, poznał osoby, z którymi od 2017 roku tworzy Sądecki Klub Literacki.

W trakcie spotkania młodzież z naszej szkoły oraz zaproszeni goście, zapoznali się z twórczością oraz tłem wydarzeń jakie towarzyszyły autorowi podczas pisania wierszy. Razem odkrywali metafory oraz epitety, rozpoznawali podmiot liryczny i próbowali określić centralny motyw utworu. Okazało się, że wiele pierwszych wierszy miało swój początek w zauroczeniu, jakże bliskim uczuciu młodych ludzi, uczniów naszej szkoły.

Przy pomocy pytań kierowanych do autora przez pana Dyrektora Rafała Majewskiego, mogliśmy powrócić do wydarzeń z dzieciństwa, czasów młodości oraz życia dorosłego, spotkać się z wartościami, które nieodłącznie towarzyszyły Krzysztofowi Słabemu - szacunkiem do człowieka, a zwłaszcza kobiety - matki, żony, córki, koleżanki; estymą do ojczyzny, chleba, oraz dialogiem, który nieodłącznie dokonuje się między Bogiem a człowiekiem.

 

"Żal mi tej ciszy"

Żal mi tej ciszy
która w swej cichości
cichą jest i milczy

O poranku
podziwia sieć pajęczą
operloną mgłą

W południe
rozpędza się
w jej kierunku

A wieczorem
staje do odznaczeń
za przeraźliwy krzyk

pośmiertnie

  

                                    


  

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                  Wisława Szymborska
 

  29 września uczniowie naszej szkoły obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin tej zasłużonej Polki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.W ramach akcji uczniowie klas 0-3 oraz 4-8 wzięli udział w spotkaniu z nauczycielamina którym zapoznali się z twórczością m.in. Grzegorza Kasdepke, ks. Jana Tishnera, Jana Pawła II. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród wszystkich uczniów naszej klasy.

 

 

 

       
       
   
       
   
       


WYNIKI KONKURSU POLONISTYCZNEGO!
 

                                  
   


WYNIKI KONKURSU NA PLAKAT PROMUJĄCY CZYTELNICTWO
I miejsce
Patrycja Zaryczny - klasa 7a
                                              
   

 

II miejsce
Wiktoria Zaryczny - klasa 4

                                              
   
III miejsce 
Joanna Łoniewska - klasa 7a

 

                                              
   
wyróżnienie
Oliwia Lorek - klasa 7b
Aleksandra Pociecha - klasa 4

    

    
     

Czytanie książek może być pretekstem do stworzenia ciekawych prac. Niezwykłą kreatywnością wykazują się uczniowie naszej szkoły podczas tworzenia projektów na podstawie omawianych lektur. Poniżej zamieszczone zostały niektóre prace uczniów. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików (zrzuty z kilku lap-booków o "Charlie i fabryka czekolady", szafy do Narnii, gra planszowa do  lektury o "Mikołajku...", filmiki lap-book'ów lektury "Charlie i fabryka czekolady").

   

 

   
       
   
       
   
       
       

                                                      Wyniki konkursu plastycznego klas I-III

 

                                                     „Ilustracja do mojej ulubionej książki”

 

I miejsce

Anna Tomaszek

Aleksandra Berdychowska

Kamila Lorek

II miejsce

Wojciech Zadęcki

Gabriela Tomaszek

Szymon Tyrkiel

III miejsce

Milena Batosz

Julia Zaryczny


PRACE

I MIEJSCE

  

II MIEJSCE

III MIEJSCE

 

                                                             Wyniki konkursu plastycznego klas IV-VIII

PRACE

I MIEJSCE


II MIEJSCE


II MIEJSCE


WYRÓZNIENIE

 

 

 

 

Regulamin konkursu plastycznego

 na plakat promujący bibliotekę lub czytelnictwo

 

Organizator konkursu: Justyna Majewska i Dorota Kośkiewicz

Cele konkursu:

 -   rozwijanie zainteresowań, umiejętności plastycznych i kreatywności,

 -   rozbudzenie wrażliwości estetycznej młodzieży,

 -   rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,

 -   pobudzenie i kształtowanie wyobraźni uczniów.

Zasady uczestnictwa

 1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej w Biczycach Dolnych.
 2. Jeżeli będzie nadesłanych dużo prac, to zostaną utworzone 2 kategorie wiekowe: klasy IV-VI oraz VII-VIII.
 3. Termin składania prac upływa 6 stycznia 2021 r.; termin ogłoszenia wyników konkursu 7 stycznia 2021 r. Wyniki będą ogłoszone na stronie szkoły.
 4. Prace (zdjęcia plakatu) należy złożyć przy użyciu aplikacji TimesZdjęcia (jedno zdjęcie całego plakatu i parę zdjęć wybranych elementów plakatu) dobrej rozdzielczości należy przesłać przez wiadomość czat do Doroty Kośkiewicz lub Justyny Majewskiej.
 5. Zadaniem konkursowym jest stworzenie plakatu w formacie A3 promującego bibliotekę lub czytelnictwo.
 6. Każdy plakat powinien zawierać wymyślone przez siebie hasło promujące czytelnictwo
 7. Plakat powinien być wykonany samodzielnie.
 8.   Plakat może być wykonany dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane). Mogą być użyte dowolne materiały.
 9. Każdy uczestnik może zgłosić wyłącznie jedną pracę.
 10. Na odwrocie plakatu powinna znajdować się informacja o twórcy: imię i nazwisko, szkoła i klasa.
 11. Dostarczenie pracy  jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do pracy konkursowej na Organizatora, zgodą na jej publiczne udostępnianie(na tronie internetowej szkoły i tablicach ściennych) oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu i nieodpłatne wykorzystanie wizerunku w materiałach informacyjnych Organizatora
 12. Kryteria oceny prac: zgodność z tematem, pomysłowość,estetyka wykonania, samodzielność wykonania.
 13. Oceny prac dokonuje jury powołane przez organizatora.
 14. Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody rzeczowe.
 15. Za prace uczniowie mogą otrzymać dodatkową ocenę z języka polskiego (będą mogli zdecydować, czy otrzymana ocena za pracę ma być wpisana czy nie).
 16. Prace niezgodne z regulaminem nie będą oceniane.
                                               
   

 

 KONKURS PLASTYCZNY

Regulamin konkursu plastycznego

„ Ilustracja do mojej ulubionej książki”

Organizator konkursu: Justyna Majewska i Dorota Kośkiewicz

Cele konkursu:

-  rozwijanie zainteresowań, umiejętności plastycznych i kreatywności,

-  rozbudzenie wrażliwości estetycznej młodzieży,

-  rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,

-  pobudzenie i kształtowanie wyobraźni uczniów.

Zasady uczestnictwa

1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I –III Szkoły Podstawowej w Biczycach Dolnych.

2. Termin składania prac upływa 6 stycznia 2021 r.; termin ogłoszenia wyników konkursu 7 stycznia 2021 r.

3. Zadaniem konkursowym jest stworzenie ilustracji do mojej ulubionej książki w formacie A3 lub A4.

4. Każda praca powinna zawierać tytuł książki do której wykonana jest ilustracja. Prace (zdjęcie) należy złożyć przy użyciu aplikacji Times. Zdjęcie dobrej rozdzielczości należy przesłać przez wiadomość czat do Doroty Kośkiewicz lub Justyny Majewskiej.

5. Praca powinna być wykonana samodzielnie.

6. Praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane). Mogą być użyte dowolne materiały.

7. Każdy uczestnik może zgłosić wyłącznie jedną pracę.

8. Na odwrocie pracy powinna znajdować się informacja o twórcy: imię i nazwisko, szkoła i klasa.

9. Dostarczenie pracy  jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do pracy konkursowej na Organizatora, zgodą na jej publiczne udostępnianie (na stronie internetowej szkoły i tablicach ściennych) oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu i nieodpłatne wykorzystanie wizerunku w materiałach informacyjnych Organizatora.

10. Kryteria oceny prac: 

           - zgodność z tematem, - pomysłowość,

           - estetyka wykonania,

           - samodzielność wykonania.

11. Oceny prac dokonuje jury powołane przez organizatora.

12. Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody rzeczowe.

13. Za prace uczniowie mogą otrzymać dodatkową ocenę z języka polskiego (będą mogli zdecydować, czy otrzymana ocena za pracę ma być wpisana czy nie).

14. Prace niezgodne z regulaminem nie będą oceniane.UCZNIOWIE O PISARZACH
Przed świętami Bożego Narodzenia kilkoro uczniów z klasy 7a przygotowało prezentacje multimedialne o znanych i lubianych przez dzieci i młodzież pisarzach. Ich celem było przybliżenie ich życia i twórczości, a także pokazanie, dlaczego warto sięgnąć po ich książki. Zapraszamy do obejrzenia prac.

       
       
   
 
Janusz Wincenty Christa - prezentacja
Grzegorz Kasdepke - prezentacja
Rafał Kosik - prezentacja
Waldemar Cichoń - prezentacjaSPOTKANIA ONLINE Z KSIĄŻKĄ 
informacja zamieszczona za zgodą Sądeckiej Biblioteki Publicznej
 
Szanowni Państwo, zależy nam, by dotrzeć z materiałami do jak największej liczby odbiorców. Są one ciekawą alternatywą spotkań z książką, szczególnie w czasach, gdy bezpośredni kontakt z autorem jest utrudniony. Jeden z gości - Grzegorz Kasdepke – jest autorem lektury szkolnej; fragmenty tekstów pisarzy goszczących na naszych spotkaniach autorskich są umieszczane w podręcznikach szkolnych.
 
Poniżej linki do poszczególnych spotkań autorskich, są one też dostępne na stronie internetowej biblioteki i bibliotecznym kanale YouTube:
- warsztaty ilustratorskie z P. Wakułą: https://www.youtube.com/watch?v=IxgvHEFH49M&t
- spotkanie autorskie z R. Piątkowską: https://www.youtube.com/watch?v=uG1r33iEAUY&t
- spotkanie z I. Klebańską: https://www.youtube.com/watch?v=idJnD6-0SzQ&t
- spotkanie z G. Kasdepke: https://www.youtube.com/watch?v=rh3nzpJLYCg&t
 
Zapraszamy też do bezpłatnego pobierania audiobooka "Puzzelkowe serce” Jadwigi Marzec:
https://sbp.nowysacz.pl/media/audiobook-puzzelkowe-serce.mp3.
 
Dla klas 0 - I mamy propozycję spotkań z postaciami bajkowymi:
- Rikuś: https://www.youtub=.com/watch?v=4hA9FuQmhiw
-Żółw Franklin: https://www.=outube.com/watch?v=QqtU8iDmQAk&t
- Wilk: https://www.=outube.com/watch?v=-9yULUgxJb0&t
- Smok Maciuś: https://www.=outube.com/watch?v=3zzGQ-x77LE&t

 

 

MAŁGORZATA MUSIEROWICZ
 
W tym tygodniu chciałybyśmy Wam przybliżyć postać Małgorzaty Musierowicz. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z prezentacją. - .pptx 
 
                                         
   
 
KONKURS POLONISTYCZNY  30.11.2020
 
Zapraszamy uczniów klas 7-8 do wzięcia udziału w konkursie polonistycznym. Szczegóły w załączniku.
WYOBRAŹ SOBIE, ŻE JESTEŚ JEDNYM Z GŁÓWNYCH BOHATERÓW Z SERII „FELIX, NET I NIKA…” I ŻE WRAZ Z  PRZYJACIÓŁMI WPADLIŚCIE NA TROP KOLEJNEGO CYBERPRZESTĘPCY.
NAPISZ OPOWIADANIE, PAMIĘTAJĄC O WSZYSTKICH KRYTERIACH OCENIANIA TEJ FORMY WYPOWIEDZI (KRYTERIA W ZAŁĄCZNIKU) ORAZ WYKAŻ SIĘ DOBRĄ ZNAJOMOŚCIĄ PRZECZYTANEJ KSIĄŻKI (NP.: WYGLĄD, CECHY, RODZINA, ITP… BOHATERÓW, MIEJSCA AKCJI, ITP…)
szczegółowe informacje - link

 

                                  
   


KĄCIK LITERACKI
 
Zachęcamy do zapoznania się z postacią Holly Webb. 
 
Prezentacja w linku - HOLLY WEBB


PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2020

Pasowanie na czytelnika w GBP w Dębowej Górze - Gminna Biblioteka Publiczna w Skierniewicach z siedzibą z Dębowej Górze

 

Dnia 30 października 2020r. odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość dla uczniów klasy I. W tym dniu uczniowie zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Biblioteka to  miejsce w szkole, które powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana.

Uczniowie klasy I zostali zapoznani z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i czytelni oraz sposobem wypożyczania książek.

Nasi nowi czytelnicy uroczyście obiecali, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie  przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Każdy młody czytelnik otrzymał również wyprawkę czytelniczą „Pierwsze abecadło” w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści otrzymali broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dodatkowo  pierwszoklasiści otrzymali Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Młodzi czytelnicy! Życzymy Wam wspaniałej podróży w świat książek!

 

  


 

ROK SZKOLNY 2019 2020

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie

"Najpiękniejsza zakładka do książki".

oraz

 "Konkurs czytelniczy dla klas I-III"

 

 "Najpiękniejsza zakładka do książki" - regulamin

 "Konkurs czytelniczy dla klas I-III" - regulamin
 
 

Znalezione obrazy dla zapytania konkurs czytelniczy

 ROK SZKOLNY 2018 2019

 

Biblioteka ogłasza Konkurs Kaligraficzny

"Kaligraf 2019"

 

W ramach obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodleglości, konkurs adresowany jest do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy  IV - VI oraz klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum. Jego istotą i przesłaniem jest wspieranie rozwoju umiejętności pięknego pisania. Uczniowie mają więc okazję zaprezentować swoje zdolności piśmiennicze. Chcemy, by nasz konkurs stał się dla uczestników przygodą z kaligrafią, doskonałą zabawą z piórem w ręku. Wierzymy, że wśród uczestników konkursu nie zabraknie uczniów każdej z klas, a sami uczestnicy przekonają się o wyższości odręcznego pisania nad komputerowym.

I Cele I  Konkursu Kaligraficznego